TEACHING STAFF

Mr C Wright – Principal, BA (Hons) MA NPQH

Mrs R Thompson–  Vice Principal, Teaching & Learning, B Theol, CCRS, PGCE

Mr S Gray – Vice Principal, Pastoral, PGDipED NPQSL

Mr M Adcock – Teacher of Maths/Head of Year 9

Mrs R Armishaw—Teacher of Business Studies

Miss A Bates – Teacher of PE

Mr J Bevan – Teacher of Science

Mrs R Boulton —Teacher of Food Tech

Ms E Bray – Head of Art, BA Hons

Mr N Cassidy – Head of Maths

Miss J Clensy – Teacher of Divinity

Mrs E Cox —Teacher of Science, MA

Mr B Crennan – Teacher of Science, BSc, MSc

Mr A Davidson – Teacher of Computer Science

Mr T Del Busso – Teacher of Design & Technology/Head of Year 7

Mrs M Dennis – Teacher of Maths

Mr D Dixon – Senior Leadership Team, Teacher of Divinity, (MA)

Mrs K Edkins – Teacher of Maths

Miss K Fitzpatrick —Teacher of Geography, BSc (Hons)

Miss P Furborough – Teacher of English

Mrs L Furniss —Teacher of Music,  BA (Hons) PGCE Dip LCM

Mrs B Gill – Teacher of History, BA

Mrs L Glennon – Teacher of Science/Travel & Tourism, BSc (Hons), PGCE

Mrs S Gray—Teacher of Divinity/Head of Year 9

Mrs F Hunt – Pastoral/Teacher of Geography, LLB (Hons) & PGCE

Mr S Issitt – Head of PE

Mrs H Jones – Teacher of English, BA (Hons), PGCE

Mrs R Gillum —SENDCo

Mrs K King – Teacher of Languages/Head of Year 11

Mr M King – Teacher of Drama, MA

Miss L Knights – Teacher of Science, BSc/Head of Year 8

Mr R Law – Head of History, MA

Mr J Molloy – Head of Science

Mrs M Mulcrow — Head of Divinity

Mr S Myles – Senior Leadership Team

Mr N Parker – Teacher of Maths, BEd

Miss G Reid – Teacher of Science

Mrs S Robinson – Teacher of Food Studies

Mr N Rousseau – Head of MFL

Mrs A Sellars – Teacher of Maths

Miss S Simpson – Teacher of Art

Mrs E Smart –Head of English

Mr M van Bergen – Head of Geography

Mrs V Virgo – Teacher of Languages

Mrs J Wilkie – Teacher of English, BA (Hons), PGCE

Mrs J Yorke – Teacher of English

SUPPORT STAFF

Mrs C Abela Georg – Students Welfare

Mrs T Bowen – Attendance Officer

​Mrs H Cassidy – LSA, VI & HI specialist

Mrs L Chapman – Lay Chaplain

Mrs H Cummings – LSA

Mrs N Davies – LSA

Mrs S Davies – Reception/Arbor Manager

Mrs P Dednum – LSA/Cover Coordinator

Miss M Durkan – LSA

Mrs T Elliott – PE Technician

Mrs L Franklin – Operations Manager, BA Hons

Mr S Gold – Premises Officer

Mr M Gurney—PE Technician

Mrs E Halkett – LSA

Ms F Hennell – LSA

Mrs V Hennighan — Finance Officer , BSc (Hons) First Class

Miss J Hickey – Exams Officer

Mrs L Higgott – LSA

Mrs R Hornsey – Senior Science Technician, BSc (Hons)

Mrs G Lavery – Science Technician

Mr J Lester – Site Manager

Mrs T McGlynn – Reception/Admin

Mrs S Moore – LSA

Miss O Morrissey – LSA

Mr P Noon – EDU Technician

Mrs E Okreglicka – LSA

Mrs A Ozkan – LSA

Mr V Ozkan – Network Manager, MCSE, MCSA, MCP

Mr A Peake – Minibus driver/ Cover Supervisor

Mrs M Peake – LSA

Mr A Roberts —LSA

Mrs K Rogers – House Keeper/Lunch Supervisor/Food Technician

Mrs E Thompson – LSA

​Mrs C Tidball – Reception

Mrs M Timms – Lunch Supervisor

Mrs Y Tones – Careers Co-Ordinator

Mrs R Trotman – PA to Principal & Vice Principals

Mrs B Turvey – Reprographics, Events Coordinator, BA (Hons)

Ms S Walton – Art & Food Technician

Mrs J Wells – Librarian

Mrs S White – Lunch Supervisor

Mrs L Yates- LSA